כאבי גב והטיפול בהם ברפואה סינית

קשה לקום מהכסא

כשאני ביקרתי אצל אורטופד, אחרי ש"נתפס לי הדב" בגיל 30 בערך, התגובה שלו הייתה - "נו טוב, welcome to the club" - הצטרפת לציבור הסובלים בכאבי גב כרוניים טורדניים ; האבחון שלו קבע שיש שינויי מבנה, דפורמציה בלע"ז, בעמוד השדרה דבר שיחולל מידי פעם כאבי גב ברמה זו או אחרת.

אחרי כ-30 שנה אחרי, אני מודה שאותו האורטופד צדק ואכן סבלתי לאורך שנים מכאבי גב (אני מזכיר לקוראים שאני עוסק ברפואה סינית "רק" 18 שנה) - מידי פעם הכאב הגביל את תנועותי ובפעמים בודדות ריתק אותי למיטה למספר ימים.

האם הרפואה הסינית מסוגלת לרפא את עמוד השדרה מחולייו וכך לפטור אותנו, הסובלים (מעל 30% מהאוכלוסייה הבוגרת) מכאבי הגב לתמיד - התשובה היא לא ב"ל" רבתי - אבל גם לרפואה הקונוונציונלית אין פתרונות חכמים - כאשר המצב מחמיר, בעתות פריצת דיסק חמורה או סיבה קשה אחרת, מתבצע ניתוח, שרמת הסיכון שלו די גבוהה - לעתים, זה נותן מספר שנות "שקט" ולפעמים יש לחזור על הניתוח מספר פעמים עד להשגת תוצאה זו - אם כך או כך, זו התערבות פולשנית, שלא תמיד היא הכרחית ובלתי ניתנת לדחייה.

אבל בואו נראה ראשית את שלוש הסיבות הנפוצות לכאבי גב, ודרכי ההתמודדות של הרפואה הסינית אתם, בהשוואה לרפואה הקונבנציונלית.

1. הקטנת המרווחים הבין חולייתיים - אורטופד מנוסה אמר לי פעם - הסיבה העיקרית לכאבי גב היא שכשנולדנו הייתה בין החוליות שלנו "קציצה" ועתה יש לנו רק "שניצל".... רוצה לומר, החומר המפריד בין החוליות בגב (דיסקים, ונוזל סינוביאלי) התדלדלו עם הזמן וגרמו לכך שהחוליות התקרבו אחת לשנייה - אגב זו הסיבה גם לירידה בגובה שלנו, עם חלוף השנים...

ההתקרבות בין החוליות גורמת לכך שזיזי החוליות מתקרבים לצבר העצבים היוצא בין כל שתי חוליות עוקבות ויכולים ללחוץ עליו בעוצמה כזו או אחרת - הלחץ הזה יכול לגרום, מכאב עמום ואי נוחות מתמדת, לכאב אקוטי שנובע לרוב מדלקת שמתפתחת במקום המגע.

מפגעים אלה מטופלים ע"י הרפואה הקונבנציונלית בנוגדי דלקת (במקרה הטוב) ועד משככי כאבים (במקרה הרע).

התרופות האנטי דלקטיות הנפוצות הן שתיים 1, תרופות ממשפחת הוולטרן ו 2. תרופות ממשפחת הסטראוידים, כמו קורטיזון למשל (כשהוולטרן לא עוזר) - התרופות האנטי דלקטיות ממשפחת הוולטרן, אמנם מזיקות לקיבה אבל עושות את העבודה, בתנאי שאנחנו לא פעילים עד שוך הדלקת - כידוע, רובנו לא נוהגים כך, ואז, היות וגורם הדלקת לא נעלם, הכאבים חוזרים, לפעמים בעוצמה מוגברת ; לעומתן, התרופות הקורטיזוניות מטפלות בצורה חזקה יותר בדלקת אבל הרופאים מודים שעל אף השימוש הגובר בתרופות אלה, אין ידע מספיק לגבי הנזק העתידי שתרופות אלה יעישו לגוף, אבל למעשה כך עובדת הרפואה - נפתור את הבעיה העכשווית עם הכלים שעומדים לרשותנו, ובבעיה הבאה, נראה כבר...

משככי הכאבים, או בשמם הלועזי - הברביטורנטים - עושים, לשיטתי, נזק עצום ולמה ? כי הכאב הוא מנגנון לגיטימי של גופנו שמאותת לנו על אזור בעייתי או פגוע והוא מופיע כשאנחנו מנסים לעשות תנועה שמזיקה לנו - משככי הכאבים גורמים לכך שאנחנו כן נעשה תנועות מזיקות לגוף, ובגלל שלא נחוש בכאב, נחזור ונעשה אותן עד שנגרום לנזק ממשי.

גם הרפואה הסינית לא יודעת לרווח באופן משמעותי את החוליות שהתקרבו בגלל הגיל - ניתן ע"י תרגילים מתאימים לשפר במעט, אבל הישועה באה מכיוון אחר - באמצעות כל כלי העבודה של הרפואה הסינית, אנחנו גם מטפלים בדלקת וגם בסיבת הווצרותה - את זה אנחנו עושים ע"י חיזוק השרירים ה"צמתיים" שמחזיקים את עמוד השדרה, וכך מונעים התקרבות נוספת בין החוליות.

2. בעקבות טראומה (תאונות, מכות יבשות, מאמץ פתאומי וכו') חלה תזוזה בחוליות הגב, דבר שהופך את התופעה של לחץ על העצבים לחזק יותר.

במקרים כאלה, הרפואה הקונבנציונלית ממליצה על פיזיוטרפיה שאמורה להחזיר את החוליות למקומ - לרפואה המשלימה יש לדעתי פתרון מוצלח יותר, שהוא שילוב בין כירופרקטיקה לדיקור - בעזרת שניהם, מחזירים את החוליות שזזו למקומן ואח"כ מבססים את ה"תיקון" ע"י חיזוק שרירי הגב והגמשתם.

3. פריצת דיסק - בין כל שתי חוליות עוקבות ישנה כרית בלימה סחוסית הנקראת דיסק, בגלל צורתה (יותר דומה לצלחת מעופפת מאשר לדיסק, אבל המונח הומצא כנראה לפני הופעת הצלחות המעופפות) - זוהי דיסקית בלימה המרככת את המכות האנכיות שחוטף עמוד השדרה - ריבוי מכות כאלה בתוספת מכות צידיות, עומס יתר, הרמת דברים בצורה שגויה, סודי ספורט לא מאוזנים וכו', גורמים לדיסקיות אלה להשבר ו/או לזוז ממקומם - בשני המקרים, הדיסק, שהיה עד עכשיו ממוקם בין החוליות, בולט אל מחוץ למרווח החולייתי, לכיוון הבטן, הגב או הצדדים, ובד"כ לוחץ על צבר העצבים היוצאים בין שתי החוליות הנדונות - לחץ זה גורם לכאב, לדלקות ואף במקרים קיצוניים, ל"חיתוך" של עצב או צבר עצבים, דבר היכול לגרום עד לשיתוק ; ברגע שמזהים תופעה זו יש לטפל בה בדחיפות שמא יקרה הגרוע מכל, שיתוק, שלא נזכיר את הכאבים החזקים המתלווים לתופעה.

לרפואה הקונבנציונלית יש אותם הפתרונות הנ"ל פלוס אחת - ניתוח לשליפת הדיסק, מילוי מקומו ע"י חומר פלסטי ו/או קיבוע שתי חוליות צמודות ע"י פלטות/ברגים, פלכים וכל מיני מושגים אחרים הלקוחים בתחום המסגרות.

והרפואה הסינית מה היא עושה ? מחזירה לגוף את האומץ לטפל בבעיה בכוחות עצמו, ע"י שינוי תנוחה, חיזוק שרירים מסוימים והרפיית אחרים ושיפור זרימת האנרגייה בסביבת הדיסק ע"מ לסלק את החסימות שנוצרו בעקבות הבלט.

לסיכום, היות והרפואה היום הנה סופרמרקט גדול המציע טיפולים לרוב, כאלה וגם כאלה, הסובל יחליט בעצמו מה עובד בשבילו ויפנה לכיוון הנכון עבורו - רק זיכרו - אחרי ניתוח שבו נחתכים קווי אנרגיה, הגוף לעולם לא יחזור למה שהיה לפני כן.


עוצב ע"י כתום,  נבנה ע"י Netmission