פיברומיאלגיה - המחלה החמקנית

פיברומיאלגיה, או בעברית "דאבת שרירים" (FIBRO=רקמת תאים, MYA=שריר, ALGOS=כאב) , היא תסמונת נפווצה (בין 2-4% בכל קבוצת מדגם) ולא נעים, אבל לא ממש יודעים איך לטפל בזה ברפואה הקונבנציונלית.

אמר הנמן, אבי ההומיאופתיה, לפני למעלה מ-200 שנה - "הידע של הרפואה הוא בגבול דיוק המכשירים שלה" - קביעה זו, שהייתה נכונה אז והיא נכונה גם היום, מונחת בייסוד ה"בלבבול" שמחלה או תסמונת זו מעוררים בקרב רופאים וחוקרי רפואה, כי :

1. יש סברה שהפיברומיאלגיה נובעת ממצב "יפומטבולי", כלומר חילוף חומרים נמוך, המאופיין ע"י ערכים נמוכים של הורמוני בלוטת הטריס, T3 ו-T4, או לחלופין ערך גבוה של ההורמון המפקח TSH - אבל מה לעשות אם הערכים של אלה תקינים בבדיקת הדם ? (זיכרו - גבול דיוק המכשירים...) - אבל הרפואה לא נכנעת, כי היא יורה חץ ומציירת סביבו מטרה - ההסבר הוא שכנראה, ההורמון T4 (הפחות פעיל) לא מתפרק טוב ל T3 (היותר פעיל) - למה ? - ככה ; ואז, בהעדר T3, הגוף לא מסוגל להגיב לצרכים מטבולים גבוהים והשרירים חשים בכאב בגלל המאמץ המיותר.

2. יש סברה אחרת שהתסמונת נגרמת ע"י רמות נמוכות של ההורמון קורטיזול, המיוצר בבלוטת יותרת הכליה (ADRENAL) - ההורמון הזה מיועד לטפל במצבי כאב חריגים של הגוף, והסברה הייתה שאצל חולי הפיברומיאלגיה, הגוף לא מייצר מספיק קורטיזול ולכן הכאב לא נעלם - מחקרים השוואתיים הוכיחו שלא ניתן להוכיח את זה, והממצאים לא מובהקים.

3. כאן גייסו את מילות הקסם של הרפואה - סיבות פסיכולוגיות, פוסט-טראומה, לחץ נפשי וכיו"ב - גם הן לא הצליחו להביא תוצאות מובהקות - פעם כן, פעם לא ופעם אולי.

4. קרש ההצלה לא בא גם מכיוון של רגישות לחומרים - החומרים שנבדקו היו חברנו המוכר והשובב - מונוסודיום גלוטמט, המוזכר תמיד בנסיבות טרגיות, ותיתכן גם הרעלת פלואוריד (אגב, נמצא, ברשות, במי השתייה שלנו) - הסימפטומים של הרעלת פלואוריד דומות מאד לאלה של דאבת שרירים.

5. ואחרון אחרון ולא חביב, המציל הלאומי - סיבות גנטיות וסביבתיות - כל ילד מבין שעל התירוצים האלה לא ניתן לבסס שום מחקר רציני והם יותר בגדר פולקלור וסיפורי טרקלין של ימי שישי.

אז מה בכל זאת עושים ? לא ארחיב כאן את הדיבור בתרופות הכימיות שמוצעות לטיפול בבעיה - אזכיר רק חלק קטן מהם - ליריקה, סימבלתה, T3 כטיפול מטבולי, קורטיזול במנות גדולות וכו' -אבל היות ואני מייצג כאן את הרפואה הסינית המסורתית, אתמקד בהסתכלותה על המחלה ודרכים אפשריות לטיפול בה.

בהסתכלות של פילוסופיית הרפואה הסינית, מצב של כאב הוא בד"כ תגובת הגוף לחסימה - אנרגתית או חומרית ; היוצא דופן בפיברומיאלגיה הוא שהמצב החסימתי מאפיין את כל השרירים בגוף, כלומר זהו מצב חירום שצריך לגייס עבורו כלים חזקים מן הכלים שאנו משתמשים לטיפול בכאב פרטני כלשהו.

ניתן, ע"י הכרה של נקודות ה"טריגר" של המחלה (18 נקודות מפוזרות על כל הגוף), לבצע טיפול בנקודות המקור של האנרגיות ה"פורצות" יחד עם טיפול בנקודות ה"טריגר" וכל זאת בליווי צמחי מרפא מניעים ומחממים - מינון נכון של שלושת סוגי הטיפול הנ"ל יקל על סימפטומי המחלה ויביא מזור לנושאה.

יכול להיות שמה שכתבתי במשפט האחרון מובן רק למטפלים מדופלמים, אבל המטרה היא לא להפוך את כולנו למטפלים אלא להציע דרכים חדשות להתמודד במחלה טורדנית זו.

הערה - יש בלבול בין הפיברומיאלגיה לתסמונת העיפות הכרונית (CHRONIC FATIGUE SYNDROME) ולא בכדי - רבים מהסימפטומים משותפים, ולשניהם אין מזור ברפואה קונבנציונלית.

 


עוצב ע"י כתום,  נבנה ע"י Netmission