עקרונות ודוגמאות

מערכת העיכול שלנו היא נמרכיב העיקרי בהספקת האנרגייה לגוף - אין עוררין על כך, בכל סוגי הרפואה למיניהן, שללא תפקוד סדיר של מערכת זו, לא תהיה אספקת אנרגיה חיונית לתפקוד היומיומי של הגוף.

ברפואה הסינית הכל צ'י (CHI=אנרגיה), כך גם האנרגיה שמסופקת לגוף כפועל יוצא מפועלה של מערכת העיכול - שמה גו-צ'י ויחד עם ה CONG-CHI (אנרגייה המופקת ע"י הריאות מהאוויר שאנחנו נושמים) מייצרת, במרכז החזה, את ה ZONG-CHI , האנרגיה שממנה מייצר את הגוף את הדם - XUE (לא ארחיב כאן את הדיבור על המרות אנרגיה-חומר חומר-אנרגיה שאיינשטיין היה כה גאה בגילויין) שמהווה את נוזל החיים לפי כל תפיסות הרפואה הקיימות.

בנוסף נזכיר כאן את ה ZHENG-CHI הכוללת בתוכה את הצ'י המזין, ה YING-CHI , שמקורו בין היתר בגו-צ'י, ואת ה WEI-CHI, אנרגיית ההגנה המקבילה חמערכת החיסון המוכרת.

לאחר סקירה מלומדת ומייגעת זו של סוגי האנרגיה החיוניים המופקים ממערכת העיכול, נתייחס לכשלים אפשריים במערכת זו, לפי תפיסת הרפואה הסינית, ודרכי טיפול בהם.

באופן כללי, מערכת העיכול הסינית, המורכבת מקיבה וטחול, היא רק מחצית הצרה - כמובן שיש צורך להתייחס בכבוד הראוי למעי הדק, למעי הגס ולסוגרים - לפי התורה הסינית לכל אחד מהאברים הנ"ל יש אנרגיה משלו המושפעת במישרין או בעקיפין ע"י אנרגיות של איברים אחרים (בנושא זה ראו מאמר מפורט באתר זה - מהו האיזון לפי רפואה סינית).

מס' דוגמאות של כשלים מטבוליים נפוצים התייחסות אפשרית של הרפואה הסינית אליהן :

עצירות - מצב בו הפסולת שנאגרת ברקטום, אותו חלק של המעי הגס שבו נמצאים "פחי הזבל" של מערכת העיכול, לא מתפנה מתוכנה - למצב זה כמה תוצאות לא נעימות ומסוכנות כאחד : הרגשת מלאות מתמשכת לא טבעית, לחץ בתחתית הגוף, רעילות הפסולת המחלחלת חזרה למחזור הדם, חוסר יכולת לשחרר גאזים (TO PASS WIND באנגלית) , לחץ המעי הגס המלא על עמוד השדרה וגרימת כאבי גב, כל תהליך העיכול מועט ומשובש כי "אין מקום לזרוק זבל", הווצרות טחורים ופיסורה בפי הטבעת בגלל הלחץ ואפילו התפוצצות הרקטום שיגרום לזיהום בפרינאום.

ברפואה סינית מתייחסים לתופעה זו מנקודות מבט שונות - זה יכול להיות חולשה של שליטת הכבד (אלמנט העץ) על הטחול (אלמנט האדמה), חוסר תנועה מספקת של נוזלי הגוף במחמם התחתון ומכאן היובש, חוסר אנרגיה מספקת במערכת המעי הגס (פריסטלטיקה נמוכה) או כל חוסר איזון אחר שאת ביטויו אנחנו מוצאים בין היתר ע"י מישוש הדופק - כל אלה ועוד, ואת הסיבה המתאימה יש למצוא באבחנה מבדלת שתעשה לפציאנט - אגב נכון גם לגבי התסמינים הבאים.

שלשולים - המצב המנוגד להנ"ל - לפעמים מופיע אתו לחילופין, פעם זה ופעם זה ; לפי הרפואה הסינית הסיבות יכולות להיות מגוונות - שליטה יתרה של הכבד בטחול, עודף נוזלים במערכת, רפיסות של המעי הדק, תפקוד לקוי של הקיבה (למעשה של הטחול המפעיל את הקיבה), שליטה "מהופכת" של אלמנט המים באלמנט האדמה וכו' ; גם כאן הסיבה תמצא שוב ע"י אבחנה מבדלת.

נזקי השלשולים הם בעיקר בהתייבשות הגוף והמעיים, פגיעה, לפעמים חמורה עד בלתי הפיכה ב"פלורה" של המעיים (אותם חיידקי מעיים טובים שמאפשרים עיכול סדיר), פגיעה פיזית בסוגרים, כגון דלקות, טחורים, פיזורות ועוד, שלא נדבר על אי-הנעימות בלהיות צמוד לשירותים, רצוי פנויים.

גאזים - במערכת העיכול של יונקים, במיוחד באזורים בעלי פעילות חזקה כמו קיבה ומעי דק, נפלטים גאזים מהפעילות הכימית שמתרחשת באזור, ועם כל אי הנעימות הכרוגה בכך לפעמים, יש הכרח לשחרר גזים אלה, כי הם גורמים להננפחות המעיים ומעטים את תהליך העיכול ע"י הפעלת לחץ על ה"עיסה".

כשאנחנו אומרים שאנחנו "סובלים מגאזים" אין אנו מתכוונים לתהליך הטבעי הנ"ל אלא לכמות גאזים מוגברת שנוצרת במערכת - זה בד"כ סימן לעיכול לא נכון שבו מתרחשת ריאקציה כימית הפולטת עודף של גאזים - קיצורו של עניין, בעיית עודף הגאזים במערכת העיכול מצטרפת לשורה ארוכה של בעיות במערכת כגון עצירות, שלשול, מעי עצל, מעי רגיז, חומציות יתר בקיבה וכו' וכו'.

ומה יש לרפואה הסינית להציע בנדון ? כמו בכשלים נוספים של מערכת העיכול, בדיקה והחזרה של האיזון בין המערכות היא הדרך, אבל היא חייבת להיות מלווה בשינוי הרגלי תזונה, ועל כך אפשר לקרוא במאמר על דיאטת התשבץ באתר.

מעיים עצלניים - הפעלתנות או הפריסטלטיקה בלע"ז של המעיים היא פונקציה של שלשה גורמים עיקריים :

1. הצורה/אופן/מצב צבירה שהמזון החצי מעובד מגיע מהקיבה למעיים

2. אנרגיית המעי (הדק והגס)

3. תפקוד כללי ויחסי של אברים אחרים שמשפיעים על האנרגיות הנ"ל

אני מפנה את הקורא למאמר על האיזון באתר זה המבהיר את מערכת הקשרים של המעיים עם אברים אחרים - מתוך מאמר זה תקבלו מידע על אופן ההשפעה ההדדי בין איברים שונים, בכלל זה גם המעיים - בגדול, אפשר לראות שטיפול הוליסטי במעיים ובאברים קשורים אחרים יכול לפתור את הבעייה בלי התערבות ניתוחית או תרופתית.

יש עוד כשלים מוכרים מאד (מחלת קרון, קולייטיס, מעי רגיז, הליקו-בקטר) ופחות מוכרים במערכת העיכול - לכולם מתייחסת הרפואה הסינית בתור חסימות, בעיות אנרגתיות ובעיות איזון ועם אבחנה מבדלת נכונה ניתן למצא להם מזור ללא הפעלת "תותחים כבדים". 

 

 

 

 

 


עוצב ע"י כתום,  נבנה ע"י Netmission