טיפול בדורבן - אפשר גם ללא ניתוח

מה זה דורבן ? ההסבר ההדמייתי הפשוט ביותר לקוח דווקא מעולם הגיאולוגיה - כולנו מכירים את הנטיפים (סטלגמיטים) שמפארים מערות מסוימות והופכות אותן לאטרקציה תיירותית, בגלל הצורות היפות שלהם - בגוף האדם נוצרים הנטיפים האלה באופן דומה - יש בריחת סידן מהעצם - הסידן הזה מתגבש, יחד עם חומרי עצם נוספים ויוצר נטיף קטן שמכונה "דורבן", רק שאף אחד לא מתפעל מיופיים, אנשים לא מתפרנסים מהם (חוץ מהרופאים) וה"זוכה" בדורבן רוצה להתפטר ממנו בהקדם ע"מ שיוכל לשוב ולתפקד.

הדורבן עצמו לא כואב - כואבת הדלקת, או מה שנקרא בשפת הרפואה PLANTAR FASCITIS  שמתלווה לדורבן - זאת דלקת שנוצרת מהלחץ של הדורבן על ה PLANTAR FASCIA או בעיברית רצועת כף הרגל, שיש לה תפקיד מרכזי ביציבה ובהליכה.

בהמשך להנ"ל, התופעה מתפצלת לשניים :

1. נוכחות הדורבן - ממנה יש החלמה ספונטנית (לעתים רחוקות) , ניתן להסיר אותה בניתוח, דבר שלרוב מסכן את שלמות ה PLANTAR FASCIA בעצמו, ולאחרונה מקודם באגרסיביות מכשיר עם גלי הלם המתימר (אין הוכחות מדעיות) לפתור גם את בעיית נוכחות הדורבן וגם את הדלקת שנגרמת בעתיו - שלושת האופציות הנ"ל לא מבריקות וברוב המקרים לא מביאות מנוחה ליגע.

2. הדלקת - כאמור ה PLANTAR FASCITIS - הרפואה הקונוונציונלית מטפלת בה בכלים שעומדים לרשותה במקרי דלקת אחרים - נוגדי דלקת, כמו אספירין, איבופרופן, וולטרן וכו' או במקרים קיצוניים - זריקת קורטיזון לתוך הדלקת (כואב מאד ולעתים לא עוזר).

יש לי ידיד היפרקטיבי, שאחד התחביבים האהובים עליו זו הריצה או מה שנקרא בלע"ז - ה JOGGING - כבר שנים רץ כל יום כמה קילומטרים והדבר מאפשר לו לפרוק חלק מההיפראקטיביות שלו.

לפני כשנתיים, התחיל לחוש כאבי דקירה עזים כל אימת שתחת על עקב רגל שמאל, בזמן הריצה - הכאב הלך והתגבר עד שנאלץ להפסיק לרוץ (מה ששיגע אותו לחלוטין) והביא אותו לפיתחו של אורטופד מומחה, שבדק אותו ובישר לו חגיגית שיש לו "דורבן" בעקב שמאל וזה פשר הדקירות שהוא חש שם בזמן ריצה - הצעותיו של הרופא היו כדלקמן - או לנסות לשבור את הדורבן באמצעות גלי הלם חזקים או לבצע ניתוח ל"ניסור" הדורבן.

את הפתרון הראשון ידידי דווקא ניסה, אבל לאחר מספר טיפולים מעצבנים, הדורבן נותר במקומו - אי לכך נותרה לו רק האופציה המלומדת השנייה ; ואז חשב ידידי - אם זה הולך לכאוב לי ולרדת לי דם, אזי אעשה זאת בעצמי !?!?

אני לא ממליץ לאף אחד מחבריי או מטופליי לנסות את התהליך הבא - הוא ברוטלי, רוב האנשים לא יכולים לבצע אותו באחרים לא כל שכן בגופם הם, אבל ידידי עשה זאת וגילוי נאות מחייב אותי להודות שזה עבר מעבר לכל דמיון - הוא "דפק" את עקב הרגל באבן עד אשר התמלאה דם רב והרגיש שהדורבן נשבר - רק אז הפסיק, ניקה וחבש את הרגל ומאז הוא שב לרוץ ללא הפסקה.

אחרי סיפור המעשה ההזוי הנ"ל, אספר לכם מה עושה הרפואה הסינית עם תופעה גרמית מעצבנת זו :

1. תרגילי מתיחה של ה PLANTAR FASCIA בזמן הטיפול ע"י המטפל, ובין הטיפולים - ע"י המטופל

2. קירור המקום להפחתת הדלקת .

3. עיסוי עם שמן מיוחד המאלחש את מקום הדיקור

4. גילגול יומי של כ-10 דקות, של אתר הדורבן, על אביזר מעוגל, דמוי מקל מטאטה : יחד עם השלב הבא, רוב הדורבנים "נכנעים"

5. באמצעות דיקור סיני עם מחטים קטנות ובשיטה מיוחדת (שהיא פיתוח צרפתי לרפואה סינית מסורתית) מצליחים לייצר מעין "כרית" אורגנית בין הדורבן לרצועת כף הרגל - את ה"כרית" לא רואים, כמובן, בעין, אבל היא ישנה שם, עוטפת את הדורבן מכל הצדדים, לא גורמת לדלקת וע"י כך מעלימה את הכאב - הטיפול לא קל, מלווה במעט כאבים בגלל העור הקשה בסביבת הדורבן  אבל פותר את הבעיה, לפעמים לתמיד ; לאחרונה, נולד שיפור לנ"ל - את המחטים טובלים, לפני החדרתם, בתמיסה הומיאופתית מיוחדת - אין לי דעה בנידון, אבל אם זה לא מזיק, אולי זה עוזר - שווה נסיון.

היתרון של השיטות הנ"ל, כמו כל דבר אחר ברפואה ההוליסטית, הוא "נקיון" הפתרון - בלי הפעלת אמצעים אלימים על הגוף ובליווי אובֶרול כללי לבעיות נוספות אם יש כאלה - בקיצור - מומלץ ביותר !!


עוצב ע"י כתום,  נבנה ע"י Netmission