שרלטנים עליך ישראל

חיפשתי את משמעות המילה "שרלטן" במקורות ומצאתי, להפתעתי, שהביטוי מקורו באיטלקית "ציארלטנו" שהוא בתורו שיבוש של המילה "צרטאנו" שפירושו תושב העיירה צרטא, שכנראה היו ברובם אנשים ששוגים בדמיונות שווא (אולי גידלו פטריות הזייה - תוספת הכותב), כמו שלמשל חלמאי הוא ביטוי לטיפש ושלומיאל ומקורו בעיר "חלם" שידועה בסיפורת האידישאית כעיר הכסילים - בהמשך, נראה שיש קשר ענייני בין שרלטן לחלמאי - החלמאי הוא בד"כ קורבנו של השרלטן (זה מזכיר לי את השאלה "מה הבדל בין שלומיאל לשלימז'ל ?" התשובה היא שהשלומיאל הוא זה ששופך קפה על החולצה של השלימז'ל).

לפני תחילת עיסוקי בנושא אביא כאן את ה"אני מאמין" שלי - אני מאמין שרופא (ובכלל זה רופא אלטרנטיבי) צריך להתברך ב-3 תכונות הכרחיות - ידע ללא גבול, צניעות ואמפתיה אין-סופית למטופל.

ועתה לענייננו - רבות נכתב על שרלטנים, ולא מעט בתחום עיסוקי שלי - הרפואה האלטרנטיבית או המשלימה - אני אינני לובש גלימה של צדיקים וזורק רפש על אחרים שעושים מלאכתם באמונה - הבריאות כיום היא סופרמרקט ענק וכל אחד יכול לבחור לו את סוג הטיפול הרצוי לו, אחרי שקרא וחקר במקורות הפתוחים לכל דורש, ואם מישהו מאמין שפגישה עם אדם מסוים הרוקח תרופותיו ממעיים של דגים טובה עבורו, יבושם לו - בכל מקרה אם יחליט שזה סתם, יוכל לעבור למטפל אחר.

מה שבכל זאת גרם לי להתייחס לנושא הוא שרלטנים מסוג של "מטילים מימיהם לבריכה מהמקפצה" - אמיין אותם לפי מידת הנזק שהם גורמים ואקרא להם בשמות, ע"ם שייחרטו בזכרונכם טוב יותר :

א. הנחש הארסי - להמחשת הטיפוס אספר כאן על מקרה שקרה לי לפני מספר ימים - פנה אלי טלפונית אדם לא מוכר, נשמע רהוט ואינטליגנטי, עם סיפור כדלקמן - לפני ימים מספר פגשו, בנסיבות חברתיות, הוא ואשתו ההרה, אדם זר שהציג עצמו בין היתר כמומחה אָיי-צִ'ינֱג (אומרים אִי-צִ'ינְג - זו תורה סינית עתיקה לתמיכה בקבלת החלטות - ניתן לקרא על כך באתר שלי) ובהמשך קשקשו על דא ועל הא, כנהוג במפגשים כאלה ; מה רבה הייתה הפתעתם לקבל מהבחור הנ"ל טלפון אחרי כמה ימים, ובשיחה זו הוא הודיע להם, שאחרי התייעצות עם האָיי-צִ'ינֱג, שיש להם בת, שההריון יהיה בעייתי ובהמשך לוולד תהיינה בעיות בריאות.

במעשה הנ"ל יש 3 עבירות אתיקה חמורות ביותר 1.נתת ייעוץ כשלא נתבקשת לכך 2. אין לך מושג ירוק בספר התמורות (אִי-צִ'ינְג) כי אפילו בשמו טעית ו-3.האִי-צִ'ינְג אינו מגדת עתידות אלא תורה סינית עתיקה לתמיכה בקבלת החלטות - שאלה שאפשר היה לשאול את הספר הוא למשל אם יש דרך התנהגות רצויה בהריון הזה ע"מ לשמור על העובר בדרך הטובה ביותר.

המשך הסיפור - אותו אדם התקשר אליי ורצה להתייעץ עם מומחה אי-צ'ינג אמיתי ולשאול אותי איך להרגיע את אשתו ההרה שלא מוצאת מנוחה מאז השיחה ההזויה ההיא - אותו נוכל הצליח לגרום למתח נפשי מיותר אצל האשה ההרה כשמטרתו היא לעשות אותה תלויה ב"נבואותיו" - אני שמח להודיע שהשיחה אתי הרגיע את המתקשר והכניס את הזוג לפרופורציה הנכונה.

בדוגמא הזו, השרלטן עבר את הגבול העבה יש לומר, בין השרלטנות לרשעות ועל כך אני מקווה שיבוא על עונשו, בדרך זו או אחרת.

ב. הזיקית - אלה השרלטנים המתחזים - הם "מאמצים" להם תואר כלשהו מבלי שעמלו בשבילו במוסדות המתאימים, עוסקים במקצוע נשוא התואר זמן רב עד שהם מצליחים לשכנע עצמם שאכן התואר מגיע להם.

לפני כ-7 שנים צורפתי ע"י חברים טובים לרשת שיווק רשתי של אחד החברות המובילות בתחום תוספי התזונה והקוסמטיקה הטבעית - טרם הצטרפותי הפגישו אותי חברי עם "מומחית לרפואה סינית" שכיכבה ברשת מזה כמה שנים והוצגה כשם דבר תחחומה - הספיקו לי 5 דקות (בתוכם גם עריכת ההכרות והזמנת הקפה והקרואסון) להבין שלבחורה אין מושג מינימלי בפילוסופיה סינית בכלל ובדיקור בפרט, אבל יש לציין שהשטויות שפלטה לוו בהתנהגות אסרטיבית שלא הייתה משאירה ספק בקשר למיומנותה אצל הדיוטות. אבל איך אמר יוסי בנאי באחד המערכונים האלמותיים שלו "אבל לא בשביל זה באתי אליך דוקטור..." - ה"פצצה לפנים" באה כאשר פגשתי במקרה זוג צעיר ותמים שלמד אצל הנ"ל דיקור (בתשלום כמובן !!) - אני לא רוצה לחשוב אפילו לאן הסיפור הזה מדרדר את המקצוע הנפלא שלי ומה מידת הנזק שיגרמו הם, בתום לב, למטופלים עתידיים !!

3. הגנרל המקסיקני - אנשים שמפארים את מדיהם במדליות שלא הרוויחו אותם כלל.

הסיפור הוא על במומחית אמיתית לרפואה סינית שמצאה דרך לקבל תואר דוקטור בנטורופתיה (N.D) ממוסד מפוקפק שמחלק את התואר בתום שנת לימודים (עאלק שנה - היה מוכנים לקבל אותי ללימודים של שנה, פעם בשבוע ל-3 שעות אם אשלם להם עשרות אלפי שקלים "דמי לימוד") ותלתה אותו בגאון על דלת ביתה - ואם זה לא גניבת דעת, אני לא יודע גניבת דעת מהי (אני מכיר עוד "בוגרי" מוסד זה שהתהדרו בתוא דוקטור מבלי שסיימו "ד" כיתות). - דעתם של הפציאנטים מוסחת לחלוטין מקישורי המטפל ברגע שהוא מתהדר בתואר דוקטור, שלא נדבר על גובה התשלום שהוא מוכן לשלם על הטיפול - יש כאן הונאה כפולה ומכופלת.

ולבסוף, אחרי התמונה העגומה שציירתי על תחום עיסוקי, רק עצה אחת לי למשתמשים ברפואה משלימה על ענפייה - אל תתביישו לחקור את מקור הידע של המטפל ולבקש תעודות שמעידות על כך - רק כך, בנוסף להתרשמות אישית ושיקול דעת רציני, בחרו את המטפל הראוי לכם.


עוצב ע"י כתום,  נבנה ע"י Netmission