תפקיד הכאב בחיינו

כאב גב טורדני

מהו כאב ? לפי ההגדרה הניאורולוגית, הכאב הוא אות חשמלי שעובר בין תאי העצב באמצעות ניאוּרוטְרָנְסמִיטֶרִים (משגרים עיצביים) הנמצאים בתוך הסִינָפְּסות (מרווחים) ביניהם, במטרה להגיע אל המוח ולהודיע על התרחשות כלשהי - זה דומה בעצם למירוץ שליחים בו כל שליח הוא תא עצב, הדגל הוא האות החשמלי והמסירה מיד ליד היא פעולת הניאורוטרנסמיטרים שבסינפסות.

האות החשמלי הזה, בעל ייחוד ועוצמה משלו, נוצר במקום התהוות הכאב ומשודר, כפי שתואר לעיל, למוח - תפקידיו הם בעיקר שניים :

א. להודיע לחדר הפיקוד הראשי (המוח) על סכנה - למשל, אם נגענו במשהו לוהט, אות הכאב שיעבור למוח יגרור אחריו תגובה מכנית של משיכת היד ממקור החום, על מנת שלא נכווה.

ב. למנוע מאתנו לעשות פעולה שגורמת להעצמת הכאב - למשל, בכאבי גב הנובעים מתזוזת חוליה, תזוזה לא נכונה יכולה להגדיל את הנזק, לכן התגברות הכאב שומרת אותנו מלעשות את התזוזה הלא נכונה הנ"ל.

תרופת הפלא של הרפואה המערבית לכאב (אגב, עד כדי כך פלא שבעיתה רדפו עד חורמה את הרופאים הסיניים בסין עצמה, על אי יכולתם לחקות תרופות אלה !!) הן נוגדי הכאב או הברביטורנטים בלע"ז, שפעולתם מונעת את הגעת "איתות" הכאב למוח ע"י חסימת האות בסינפסות - אנחנו נוטלים את התרופה (דרך הפה או בזריקה) והחומרים הכימיים חוסמי הכאב מתיישבים בסינפסות ומונעים את העברת האות (מנגנון החסימה המדוייק שמור במערכת) ; אם הכאב זמני וחולף, אזי חסימתו ע"י נוגדי הכאב מבורכת כי כאשר השפעת הכדור פגה והכאב הפסיק, נראה לנו שהכדור "ריפא" את הכאב, ובא לציון גואל - אבל אם מקור הכאב נשאר, והוא בעצם מעיד על מצב מחלה קבוע, הכדור מטשטש את האות וגורם לנו לא להתייחס אליו במלוא כובד הראש ואזי ניטול שוב כמויות הוכות וגדלות של התרופה הנ"ל עד אשר זה יפסיק להשפיע (הגוף שלנו לומד "לעקוף" את זה) ואזי נשארנו עם גורם הכאב שלא טופל כראוי זמן ארוך מידי בגלל התעלמות מהאיתות - הכאב.


אגב, לא תמיד מקור הכאב הוא ממאיר או פקופאלי מסוג אחר, אבל שימוש תמידי של נוגדי כאב נגדו גורמת ל"התמכרות" לתרופה כי בלעדיה "אין לי חיים" - במקרה כזה טוב יעשה נושא הכאב אם יפנה לדרכים אלטרניביות לטיפול בכאב כי אם לא כן התרופה שהוא נוטל תגרום בעצמה לנזק בלתי הפיך בגופו, כי אל לנו לשכוח - אלה אינם חומרים שהגוף מייצר ונוכחותם תגרום, בסופו של דבר, לנזק כלשהו.


עוצב ע"י כתום,  נבנה ע"י Netmission