למה רפואה סינית ? למה לא !

תחומי הרפואה הסינית

ובאמת למה כן ?

ראשית, בואו ואמנה כמה סיבות למה לא :

1. הרפואה הסינית מבוססת בעיקרה על אמפיריקה (לימוד מתוך נסיון) ולא מתוך מחקר מדעי מסודר, כמו שיודעים לעשות במערב.

2. התרופות הסינית מורכבות מאבקות משונות שמי יודע מה יש בהם.

3. הרופא הסיני לא למד באוניברסיטאות ידועות אלא אצל כל מיני גברים מלוכסנים בעלי זקן מחודד וצמה.

4. הרפואה הסינית (הפרטית) לא נמצאת לרוב בסל הבריאות - כיום חברות לביטוח רפואי (כמו ביטוחי מושלם למיניהם) מכלילים את הרפואה הסינית (והקוריאנית, והאוזבקית, והצ'רקסים - כרצון המטופל)- משמעות הדבר - זה עולה לנו כסף "אקסטרה" למחיר היקר שאנחנו ממילא משלמים על בריאותנו.

5. יש בין הרופאים הסיניים מתחזים ואין באפשרותנו לבדוק מי אמיתי ומי לא.

6. הדיקור כואב , כוסות הרוח והמוקסה משונים, התרופות לא טעימות.

7. הרופא הסיני "כולבויניק" - הוא בד"כ מוכן לטפל בכל הבעיות שלכם, גופניות נפשיות ופסיכוסומטיות (לדוגמא - כאבי ברכיים, כאבי מחזור, לחץ דם גבוה, עודף כולסטרול, סוכרת, דכאון, אלרגיה, חרדות וכו') בזמן שברפואה המערבית יש התמחות מיוחדת וברורה של רופאים בתחומים מסוימים.

רגע לפני שאתם אומרים - "OK שכנעת אותי - אני לא רוצה רפואה סינית" תקדישו כמה שניות להמשך הקריאה ואולי אצליח לשכנע אתכם את ההפך ?!?!

למען הסדר הטוב, נלך נקודה, נקודה :

1. נכון, הרפואה הסינית מתבססת בעיקר על אמפיריקה וזה סוד כוחה !! - אמנם ברפואה המערבית משקיעים הון עתק בפיתוח תרופות חדשות, אבל המניע לכך בד"כ אינו גודל הכבד של החולה אלא גודל הכיס של המשקיע, והחשוב ביותר - כיום אסור לעשות ניסויים בבני אדם ולכן רוב התרופות שיוצאות לאור נוסו על עכברי מעבדה או על חולים מסכנים שבתנדבו או התנודבו לשמש כעכברי מעבדה !!

2. אמנם כן - התרופות הסיניות מורכבות מצמחים מיובשים וטחונים (ולא רק צמחים) והתרופות המערביות הן בעלי חזות הרבה יותר נקייה ומכובדת - אבל האם זה מספיק ע"מ להגדירן כמיטיבות עמנו ולטווח ארוך ?

3. נכון, מוסדות הלימוד של הרופא הסיני לא נוצצות כמו בתי הספר לרפואה, אבל לא אתפלא אם יערך סקר בנושא, יתברר שהרופאים הסיניים ככלל הרבה יותר אמפטיים למטופל, יש להם הרבה יותר סבלנות לשמוע את צרותיהם, כוונות הריפוי שלהם הרבה יותר חזקות והם לא מלעיטים את המטופלים בביטויים יווניים ולטינים אלא מסבירים, בשפה יומיומית, אולי ציורית מעטאך מובנת לכל הדיוט, מה טוב בשבילם.

4. שוב נכון - המחירים שמשולמים עבור רפואה סינית לא מוחזרים לנו ע"י קופות החולים, בעיקר בגלל שכל קופת חולים מחזיקה כיום מחלקה אלטרנטיבית שמציעה את אותם השירותים ; אבל, זאת רק חצי האמת - האמת כולה היא מורכבת הרבה יותר - במרפאות האלטרנטיביות של קופות החולים יושבים מטפלים שברובם או קרובים משפחה של מנהלי המרפאה או מתלמדים שאין צורך להאריך את הדיבור ביכולותיהם העכשוויות - זה לא עולה כסף (רב) אבל בדרך כלל גם לא שווה כסף !! ; בנוסף, אם תחשבו כמה באמת הרפואה הקונבנציונלית עולה לנו (עשו חשבון כמה אנו משלמים יחסית לתמורה שמקבלים ) ויתברר לכם שהמחיר לשעה גדול פי כמה מזה של הרפואה הסינית - ולמה בכל זאת אנחנו משלמים ? מפחד שמא נצטרך אשפוז (אגב, המבוצע ע"י אותה המערכת עצמה !!) וידרשו מאתנו סכומי עתק ; למה הדבר דומה בדיוק ? לביטוחים למיניהם שאנחנו רוכשים שמא....

5. זאת בעיה חמורה באמת - יש, וגם אני נפגשתי בה הרבה פעמים, מטפלים מתחזים בכל התחומים של הרפואה המשלימה, בעיקר בגלל העדר פיקוח על התחום - רק לפני מספר שנים נתקלתי ב"מכללה" לרפואה טבעית באזור התחנה המרכזית הישנה, שעבור 20,000 ש"ח לשנה והפגנת נוכחות מועטת יכולת לקבל דואר של ND (כלומר NATUROPATHIC DOCTOR ) ולתלות אותו על דלתך בגאון כאילו אתה באמת דוקטור !?!?! - אבל כיום, היות והרפואה בכללותה הנה סופרמקט גדול, לכל מטופל הזכות לדרוש את כל המסמכים והתעודות הקשורות לתחום התמחות המטפלים, ולהיעזר בכמה שיותר חוות דעת של מטופלים לא אינטרסנטים.

6. האגדה שאומרת שהדיקור כואב והטעם של התרופות מגעיל נוצרה ע"י מתנגדי התחום שרוצים להשכיח מאתנו כמה כואבות הזריקות והניתוחים, וכמה מרות התרופות.

7. בדיוק !! הרופא הסיני הוא רופא הוליסטי, רואה בכל כשלי הבריאות כחטיבה אחת, גוף ונפש, עם סיבות משותפות וטיפולים באמצעים דומים, בזמן שההתמחות הצרה ברפואה המערבית גורמת לתופאה של "מרוב עצים לא רואים את היער" - הרופאים כל כך שקועים בתחום התמחותם שלא רואים את הפציאנט "ממטר" ולא מסוגלים לתת לו פתרונות אמיתיים אלא אם הוא עבר בדרכו אליו דרך דיאגנוזיזט מומחה (כמו הרב פירר, שאגב אינו רופא כלל), ואין בנמצא כאלה "רופאי הכפר" - לא בכדי המילים "דיאגנוזיסט" ו"דינוזאור" יש להם צליל דומה.

בסיכומו של עניין - ההחלטה להעזר ברפואה סינית לשיפור בריאותנו היא החלטה פרטנית של כל אחד מאתנו, כי יש לנו זכות מלאה על גופנו ועל בריאותנו.

 

 

 

 


עוצב ע"י כתום,  נבנה ע"י Netmission