ה FREE-CELL ככלי לניהול החיים

אני משוכנע שהכותרת תגורם לרבים להרים גבה ולהגיד (בקול או בלב) משפטים כמו "נו, באמת.!...!.." או "לא נשאר כבר על מה לעשות בלוגים" או "כנראה זה משחק המחשב המתוחכם ביותר שהוא מכיר ו..." או "זה לא ה SOLITAIRE הזה שהסבא-רבה שלי משחקת על השולחן בסלון ?" או "עוד חוכמולוג..." ועוד כהנה וכהנה תגובות.

 

שלא תבינו לא נכון, אני לא בא בטענות - אני לא משוכנע שאם לא הייתי בעל הבלוג הזה הייתי מגיב אחרת, אבל לבעלי סקרנות חולנית או עודף זמן בלתי מוגבל - אני מבטיח שכר הולם לזמן המוקדש.

 

עוד דבר לפני שאני מתחיל לגולל את נפלאות המשחק - תנאי בסיסי הוא להכיר את המשחק ברמה סבירה, על מנת להבין את התובנות המצ"ב.

 

נפלאות המשחק

תנאי ראשון להבנת התובנות - ידע ויכולת משחק בינוניים והלאה.

כל משחק נְדָמֶה למצב בחיים והדרך להתמודד אתו.

 

1. אל תסתכל בקנקן.... הרבה פעמים קורה שמשחק שנראה קליל, מסתבך אחרי כמה מהלכים, ולהפך, משחק שנראה קשה מתבהר אחרי כמה מהלכים ; והתובנה לחיים - אל תוותר על עניין בגלל שהוא נראה קשה ועל תמהר לקפוץ לתוך עניין שנראה PIECE OF CAKE

2. קודם נטפל בבעיות הכבדות - מנסיוני, יש חשיבות עליונה ב"שחרור" האסים והעלתם למעלה - בד"כ זה מקל על המשך המשחק, אבל לפעמים ע"מ להגיע ל"אסים" צריך לפתור קודם כמה זוטות - והתובנה בחיים - אתר את המטרות העיקריות בחיים ופעל למימושן - עיסוק בזוטות יביא אותך לפעמים לעיסוק מסוג של "פוּל גָז בניוטרל".

3. לא להתעקש להמשיך במשהו שלא הולך - לפעמים משחק נקלע למצב קשה או למבוי סתום - חזור על המשחק ונסה דרך אחרת, ואם זו לא תצלח, אז אחרת, עד מציאת הדרך הנכונה ; שימו לב שאתם זוכרים איזה דרך עברנו ולא היתה טובה - כלומר, הפקנו את הלקחים הנכונים - אמר איינשטיין - "מטורף הוא זה שעושה כל פעם את אותו הדבר ומצפה לתוצאות שונות".

4. לפעמים המצב נראה בלתי אפשרי ואנחנו עומדים להרים ידיים, ואז פעולה קטנה ולא משמעותית גורמת לכל הפלונטר להפתח והמשחק נגמר בכמה מהלכים - והתובנה לחיים - אף פעם לא להרים ידיים, בטח לא בצורה אימפולסיבית, עד שלא ביררנו את כל אפשרויות הפתרון.

5. אחרי כל מהלך צריך לבחון את הלוח מחדש כי גם מהלך קטן יכול לשנות את התמונה לחלוטין - והתובנה לחיים - לא לסמוך על נסיון העבר (הלא טוב) אלא לבחון כל מצב לגופו ; אמר חכם סיני - "הנסיון הוא כמו פנס התלוי לנו על הגב ומאיר את הדרך שעברנו".

6. עם כל משחק הראיה המרחבית שלנו משתפרת ואתה מתקצר זמן המשחק וכך, גדלה הנאתנו ממנו - קוראים לזה נסיון חיים וְותק.

7. לפעמים אני נאלץ לעזוב משחק באמצע, במצב בלתי פתיר לכאורה, ולחזור אליו אח"כ - בדרך כלל, עם התיישבותי ליד המחשב אני רואה מהלכים שלא ראיתי קודם אחרי דקות ארוכות של בהייה - ובחיים, כשאנו לא מוצאים פתרון לבעיה, לעזוב ולחזור אחרי כמה זמן - יש סיכוי טוב שהפתרון יצוץ פתאום.

8. לא לשחק "סתם" אלא בכל שלב של המשחק לדעת מה אנחנו מחפשים, איזה קלף אנחנו רוצים לשחרר ולתכנן כמה צעדים קדימה - זה ייפקס אותנו ויביא אתו צעדים נוספים לאלה שתכננו - והתובנה לחיים - תחיו תמיד עם תוכנית ומטרה מוגדרת - זה יביא תוצאות והנאה וייתן טעם מיוחד לחיים.

 

9. לא פעם שיחקתי את אותו המשחק כמה פעמים כאשר עשיתי את אותם המהלכים אבל שיניתי את הסדר שלהם, המשחק הגיע לסופו - כך גם בחיים - לא מספיק לעשות את הדברים הנכונים אלא לעשות אותם בעיתוי ובסדר הנכונים - זה ישנה את כל התמונה !!

 

10. חשוב מאד לתכנן צעדים מראש אבל גם חשוב מידי פעם להיות הרפתקן - לא פעם עשיתי מהלכים שכביכול לא היו צריכים להוביל לשום מקום, אבל אז הבנתי שיכולתי לראות מהלכים קדימה מוגבלת, ולפעמים עשייה הרפתקנית מביאה את הגאולה - בחיינו, עדיף לפעמים לעשות דברים לא הגיוניים, או הנראים לא הגיוניים, מאשר "לשבת על הגדר" ולא לעשות דבר כי איננו רואים את אחריתו ; זה מזכיר לי את ההוא שיצא לטייל ונתקע ברמזור הראשון כי הוא חיכה שכולם יהיו ירוקים...

 

11. ל יש כלל במשחק שעובד טוב בד"כ - אם בעקבות מהלך שעשיתי אני יכול לעשות לפחות שני מהלכים נוספים, המהלך שעשיתי טוב - את הלקח הזה לקחתי גם לחיים - לא תמיד אנחנו יכולים לראות יותר משני מהלכים קדימה - ואם שניהם טובים, דיינו...

 

אתם מוזמנים לכתוב תובנות נוספות בנידון, אם נתקלתם בכאלה - אשמח ללמוד מכל מי שיש לו תובנה כזו....

 

 


עוצב ע"י כתום,  נבנה ע"י Netmission