רפואה מערבית מול טבעית

הקדמה

היות וליבו של מאמר זה הוא הרפואה, חובה להגדיר תחילה את המלך השולט ללא עוררין :

רפואה קונוונציונלית (נקראת גם רפואה מערבית) - הרפואה הקונוונציונלית זאת כל המערכת המוכרת לנו מהרגע שצצנו מרחם אמנו : בתי חולים, טיפות חלב, קופות חולים, בתי מרקחת, תרופות, אמבולנסים, טיפול נמרץ, טיפולים סיעודיים, לידות וכו' – זו מערכת עצומה שכיום אי אפשר לדמיין את חיינו בלעדיה, ולא חשוב אם אתה חסיד שלה או לא – כל אחד מאתנו נזקק לשירותיה כמה וכמה פעמים בחייו, או מיוזמתו או מיוזמת מקורביו – לרפואה זו היבטים רבים שמלווים אותנו מלידתנו, מבית היולדות, דרך טיפת חלב, אחות בית-ספר, רופא ילדים, קופת חולים, רפואת חירום, כירורגיה, מחלות כרוניות, גריאטריה, סיעוד ובסופה של הדרך – פתולוגיה.

היות ובתוקף עיסוקי (אני עוסק ברפואה סינית והומיאופתיה מזה 15 שנה) אני נוגע בשני העולמות, ארשה לעצמי לתת לכן סקירה כללית ממצה בתחום הרחב הזה שנקרא רפואה טבעית - להלן כמה ואריאציות לשם :

 1. הרפואה האחרת – סמנטיקה  לרפואה "האחרת" יש שמות לרוב – נבחן את העיקריים :

-         רפואה אלטרנטיבית – כבר אמרתי בפתיח שלי שכיום אי אפשר להסתדר בלי הרפואה הקונוונציונלית (אם יישאר לנו מספיק זמן אנסה להסביר גם למה) – זאת עובדה שאנשים שהתעלמו ממנה שילמו לפעמים מחיר בריאותי גבוה להם או ליקיריהם (דוגמאות של הורים שלא רצו לחסן או לתת לילדיהם תרופות) – לכן השם "אלטרנטיבי" לא מתאים היות והוא מרמז על כך שאפשר להתבסס אך ורק על הרפואה זו".

-         רפואה משלימה – זה שם מוצלח יותר, היות והוא מרמז על טיפולים משלימים לטיפולים קונוונציונליים – הבעיה היחידה שלי עם הגדרה זו הוא התעלמותם של רוב הרופאים המוסדיים בתועלת שבהשלמה כזו, והשם שגור על פי העוסקים ברפואה זו לא בפי הרופאים (אני מודה שיש ניצני הכרה אצל רופאים בנושא הרפואה האחרת, בייחוד אצל המנוסים שבהם).

-         רפואה טבעית – זה נראה לי השם המוצלח מכולם – הסיבה היא כפולה :

 1. הטיפולים והתרופות בסוג  רפואה זה באים מהטבע, ללא התערבות כימיקלים סינטטיים (פיטו-כימיקלים בלבד).
 2. הכינוי "טבעי" מרמז על שורש ההבדל בין שני סוגי הרפואה – בזמן שהרפואה הקונוונציונלית , באמצעות מו"פ יש לומר, מחליפה פונקציה לקויה או חסרה ע"י מכונות (דיאליזה למשל) או תרופות קונוונציונליות (אינסולין לסוכרת, הטרוקסין לתת-פעילות בלוטת התריס וכו' , הרפואה הטבעית משתדלת, באמצעים שונים ומשונים (דיקור, מוקסה, תרופות הומיאופתיות, צמחי מרפא, ריי-קי, הילינג, עיסויים וכו') להחזיר את הפונקציה ה"דפוקה" למצב נורמאלי ומשם לתת לגוף לחזור לעצמו.

היכרות עם סוגי הרפואה הטבעית

גיל הרפואה הטבעית כגיל האנושות, ואף לפניה – במהלך השנים היצורים החיים (נתמקד ביונקים) נאלצו להמציא פתרונות לבעיות יומיומיות כגון מצבי טראומה, מפגעי היגיינה, קור או חום אקוטיים – מי מכם גידל כלב או חתול בביתו ? אם כן אתם ראיתם את כלבכם לא פעם מלקק נמרצות את הרקטום שלו (למי שלא יודע – חור התחת) – מישהו יכול להגיד לי מה הכלב עושה ?! (לקבל תשובות) – נכון, הכלב מנקה את עצמו, הכלב שומר על פתח הריקון שלו מדלקות, טחורים, פרזיטים שונים וכו' – בקיצור הכלב עוסק ברפואה טבעית !! ; כנ"ל, עדיין מעולם הכלבים, מי מחובבי הכלבים ראה כלב מלחך עשב כמו מעלה גרע ? מה בכלב עושה כאן ? – נכון, הוא מוסיף למערכת העיכול שלו מרכיבים חשובים, בקיצור – הכלב עוסק בנטורופתיה.

האם במקרים הנ"ל הכלב חשב על פעולותיו ? התשובה, כנראה, לא ! לכלב יש אינסטינקטים שעוברים לו בגנים, דבר שאנחנו, בני האדם, דאגנו לדכא ע"מ לקיים את האמרה "מוטב האדם מן הבהמה" האם זה באמת נכון ? אתן לכן קצת חומר למחשבה – האם בעלי חיים עושים את צרכיהם לתוך מי שתייה (ראה שירותים אצל האדם) – לעולם לא, האמינו לי – בדוק, ולמה לא? כי באינסטינקט בעל החיים יודע שהמים הם מקור חיים בשבילו ; דבר אחר, כשבעל החיים עושה את צרכיו בטבע, הוא דואג לקבור אותם, כי הוא יודע, באינסטינקט, שאחרת תפרוצנה מגיפות – במקביל, בקרו פעם ביחידת שדה של הצבא – סביבת המחנה זרוע "מוקשים" ; לטאה, שדורכים לה על הזנב, נמלטת ע"י השארת הזנב בידינו ומגדלת זנב חדש, בלעדיו היא לא יכולה לנוע, בעלי חיים מגדלים פרווה בחורף ומשילים אותה בקיץ, בהתאם לטמפרטורת הסביבה וכו'.

האינסטינקט של ה"הומו סאפיאנס" הלך והתגמד יחד עם הזדקרותו, אבל עדיין, בגלל האינסטינקט האחרון,  האינסטינקט ההישרדות, במשך אלפי שנים, התפתחה בעולם רפואה טבעית לתפארת שעברה מדור לדור באמצעות סיפורים, אגדות, וציורים, מה שנקרא היום "תרופות סבתא".

כאן אני עושה קפיצה נחשונית לתחילת ימי הנצרות – הכמרים למיניהם שהציגו עצמם כשלוחי האל, פחדו מהתחרות על התואר מאותם יחידים שאנשים סגדו להם בענייני בריאות – המכשפות למשל. הכנסייה דאגה להעלות למוקד אלפי "ידעוניות" או "מכשפות" שהחזיקו בידע רפואי עצום והעבירו אותו מדור לדור – ידע רפואי יקר זה אבד לחלוטין יחד אתם והיה ניתן לשחזור רק ע"י כמה נותני חסות מתקדמים.

כפי שנראה בהמשך, רוב עקרונות הרפואה הטבעית באים לנו מהמזרח, שם לא קינאו בהצלחת ה"חכמים" כי אם אפילו עודדו וכיבדו אותם.

נעשה סקירה כללית על סוגי הרפואה הטבעית הנפוצים בארץ, עם דגש על דיקור והומיאופתיה, תחומים בהם אני עוסק ביום-יום.

רפואה סינית

כללי – גיל הרפואה הסינית המתועדת הוא כ-4000 שנה ובסיסה בפילוסופיה הסינית – אלמנטים חשובים בה הם תיאוריי היין והיאנג, המרידיאנים, תיאורית 5 היסודות, וקשרי שמיים-אדם-אדמה אשר ממקמים אותנו ביקום סביבנו ומתייחסות אלינו כחלק בלתי נפרד מיקום זה והתהליכים שמתרחשים בו.

מושגים :

היין –היאנג – נתחיל בכך שבכל דבר בעולם יש את שתי היסודות הנ"ל – למשל, אצל האדם הגוף הוא יין והנשמה יאנג, מערכת ההזנה – יין ומערכת הניקוי- יאנג, קדמת הגוף יין, אחוריו – יאנג ; צבע אפור הוא יין יחסית ללבן אך יאנג יחסית לשחור וכו' – בקיצור – כבד, כהה, מוצק הוא יין ו קל, בהיר, דליל הוא יין.

מרידיאנים – הם מסלולי אנרגיה שמרשתים את הגוף לאורך, לרוחב, פנימה והחוצה, חלקם קיבלו שמות של אברים (לב, כבד, כליות וכו') וחלקם שמות של תפקודים (חודר, התעברות וכו').

5 היסודות – חלוקת מערכות הגוף ל5 יסודות מן הטבע – אביא אותם עם מקביליהם המערביים:

- מערכת האש     - מקביל למע' ההורמונלית

- מערכת האדמה             - מקביל למע' העיכול

- מערכת המתכת             - מקביל למע' הנשימה

- מערכת המים    - מקביל למע' הדם והשתן

- מערכת העץ     - מקביל למע' החיסון

קשרי שמים-אדם-אדמה – מערכת קשרים המגדירה את האדם כחלק מסביבתו ולכן שואבת את חוכמתה מחוכמת היקום.

האבחון ברפואה סינית מתבצע בהסתמך על כל החושים כמעט :

 1. מישוש – באמצעות החוש הזה בודקים את הדפקים (בנוסף למהירות הדופק, גם איכות הדופק, כשמספר הדפקים הנבדקים הוא 18 !! (בכל יד 3 אצבעות X 3 עומקים X 2 ידיים.
 2. ראיה – מסתכלים על המטופל באופן כללי, צבע העור, העיניים, יציבה, הבעות, לשון (צבע, עובי חיפוי, טקסטורה, טופוגרפיה וכו'(
 3. ריח  - חוש ריח מפוצח אצל המטפל חוסך לו עבודת אבחון משמעותית, היות וריחות מיוחדים מרמזים על תקלות באיברים שונים – ריח אדמה, ריח מתכתי וכו')
 4. שמיעה – לקולו של המטופל יש משמעות כבדה בקביעת מידת בריאותו, בעיקר כשמדובר באלמנט המתכת או בשבילכם, הריאות – קול חזק וחלק נקרא "פעמון גדול" והוא מעיד על בריאות טובה ומצב ריאות תקין.
 5. הטעם – יש לנו היום בעיה לטעום את המטופל – יש כל מיני חוקים נגד זה !?

בין שיטות הטיפול ברפואה הסינית מובילות 3 הבאות :

 1. דיקור ומוקסה
 2. צמחי מרפא סיניים
 3. עיסוי (בעיקר טווינה)

1. היות ודיקור הוא תחום התמחותי העיקרי, הרשו לי להרחיב על כך מעט את הדיבור :

   בנושא הדיקור, ישנן שלוש שאלות נפוצות של פציאנטים :

 1. האם יש במחט חומר – התשובה קלה מאד – כמובן שלא.
 2. איך קשור דיקור ברגל לכאב הראש שלי ? – לבצע את הניסוי עם השלטר שמדליק ומכבה את האור – כך עובד, פחות או יותר, הדיקור – נקודות הדיקור, המוגדרות היטב, משמשות מעין סוויטשים זהירים המפעילים פונקציות שונות כמו חיזוק איבר, פתיחת מרידיאן, קשר עם מרידיאן אחר וכו' – בד"כ טיפול דיקור לא כולל נקודת דיקור אחת אלא פורמולה המורכבת מכמה נקודות.
 3. האם דיקור כואב ? – התחושה שמרגישים בדיקור איננה כאב אלא, לפי הטרמינולוגיה הסינית, דה-צ'י – כלומר הגיע האנרגיה, וכשחשים את הדה-צ'י פרוש הדבר שהמחט נגיע למקום – באופן חד משמעי – דיקור "ממש לא מורגש" עושה "ממש כלום" (כשלפציאנט שלי כואב קצת, אני מודיע לו שיכול להיות גרוע יותר – יכול לכאוב לי !!)

מוכרים 3 סוגי דיקור עיקריים :

 1. דיקור לחיזוק איבר או מרידיאן – משאירים אותו עד 20 דקות בגוף
 2. דיקור ל"פיזר" אנרגיה – משאירים אותו מעל 20 דקות
 3. דיקור באוזן – לדיאטה, חוסר שינה וכו' – משאירים אותו עד שהוא נופל או שבועיים, מה שבא קודם.

בקיצור נמרץ, תפקידו של הדיקור הוא לחזק, לפזר או להניע אנרגיה במרידיאנים, ע"מ לשמור על תקינות המערכות והמרידיאנים– ישנן גם נקודות דיקור אמפיריות, שנמצאו יעילות לבעיות ספציפיות (לדוגמה LI-4 לכאב ראש  ו PC-5 לבחילה או צרבת – להדגים).

מוקסה  הוא המשלים היאנגי של הדיקור שנחשב יחסית אליו – יין.

מקל המוקסה עשוי מצמח שנקרא ARTHEMISIA VULGARIS שבעברית צחה זה סוג של לענה פראית, במערב משתמשים במה שנקרא SMOKELESS MOXA שמשמעותו ערבוב עם אבקת פחם פעיל ע"מ לצמצם את כמות העשן שהמוקסה פולטת – זהו כלי טיפולי רב-עוצמה ומשמש בטיפול בבעיות קור, לכן השימוש בו בחורף נפוץ יותר, אך בהחלט שימושי דם בקיץ אצל אנשים בעלי קיבולת חום נמוכה.

צמחי מרפא סיניים – בשם כוללני זה נקראים מרכיבים שונים של פורמולות סיניות, אגב, לא כולם צמחים – ישנן חרקים שונים (מיובשים כמובן), עורות נחשים, גבס וכו' – בנוסף, שם הצמח לא מספק היות ובפורמולות שונות מופיעים חלקים שונים של הצמח – שורש, קליפת גזע, עלים, פרי, ענפים, פרחים וכו' ובנוסף אותו הצמח יכול להופיע כפי שהוא, מבושל ביין, מבושל בדבש וכו' .

את המרכיבים כולם מייבשים, טוחנים לאבקה ומערבבים ביחסים שונים, לפי הרכב הפורמולה – פורמולה כזו יכולה להכיל משני מרכיבים עד לעשרה ויותר, כאשר יש היררכיה בחשיבותו של כל צמח בפורמולה, מהמלך ועד לצמחי איזון ומילוי.

רוב הפורמולות הסיניות הנפוצות הומצאו לפני אלפי שנים ועד עצם היום הזה השינויים שהוכנסו בהם מינוריים.

אני חייב לציין שהפורמולות הסיניות המיוצרות בארץ בבתי מרקחת שונים פחות פוטנטיים ממקביליהן הסיניים היות שיש צמחים מסוימים (כמו אפדרה, למשל) שמוגדרים כרעלים או סמים ולכן הם אסורים לייבוא.

טווינה, או מסג' סיני (אני מבקש מתנדב לדקה) – התנועות העיקריות הן תנועות גליות לאורך מרידיאנים ותפקידו להניע אנרגיה במרידיאנים, כפי שעושה זאת הדיקור.

שיאצו (שי=אצבע האצו=לחץ  שיהצו=לחץ אצבעות) זו טכניקת לחיצות יפנית (אקופרסורה) המבוססת על פילוסופיית הדיקור היפני שמאד קרובה לדיקור הסיני – במקום מחטים, המטפל משתמש בלחץ אצבעות, ברכיים, מרפקים, רגליים וכו' ע" לערר נקודות דיקור ולחדש זרימה במרידיאנים – מטפל שיאצו אמיתי צריך ללמוד קודם את עקרונות הרפואה הסינית/יפנית ורק לאחר מכן ללמוד את טכניקת השיאצו, אחרת הוא עוסק בעוד סוג של עיסוי ולא בריפוי.

בשיאצו אפשר לטפל על מזרון או מיטה, לפי בחירתו ויכולותיו הפיזיות של המטפל – הטיפול על מזרון מאפשר שימוש ברגליים ככלי טיפולי, ובנוסף ה"קונטרה" של הרצפה טובה מזו של המיטה הטיפולית – אבל בסופו של עניין, מה שחשוב הוא השליטה של המטפל ברזי הרפואה הסינית או היפנית.

רייקי - בניגוד למה שמקובל לחשוב, רייקי היא שיטת טיפול טיבתית, נולד לפני כ-2500 שנה.

אבי מולידו של הרייקי היה נזיר טיבטי שכמו משה רבנו שלנו עלה לזמן ארוך להר, וכשחזר ללא לוחות הברית, נאלץ להמציא את הרייקי – הרייקי (ריי=קוסמי, קי=אנרגיה) כשמו כן הוא-אנרגיה קוסמית ;

מטפל הרייקי מקבל הכשרה שנקראת "פתיחה" ובאמצעותה הוא הופך עצמו למעין מקלט שקולט אך ורק את אורך הגל של אנרגיית הרייקי מכל מה שמסתובב סביבבנו, ובאמצעות הידיים, מעביר את האנרגיה למטופל – יש לומר שיש הטוענים שניתן להעביר את הרייקי גם באמצעות טלה (פתיה, פון, ויזיה, נובלה..) – אני כשלעצמי לא מצליח (והאמת שגם לא מנסה) לעשות את זה – אני משתמש ברייקי לחיזוק פעולת המחטים בזמן דיקור.

עקרונות הרייקי :

-         אסור לקחת כסף על טיפול רייקי

-         לפני שמטפלים במישהו בשיטה זו חייבים לקבל את הסכמתו

-         האנרגיה הזו חכמה והולכת לאותו המקום בגוף הזקוק לטיפול

 

הומיאופתיה  אני שומע הרבה פעמים את המשפט הבא "הייתי אצל הומיאופת" – מי שאומר את המשפט הזה מתכוון בעצם לכך ש:

ב 60%        - היה אצל נטורופת

ב 20%        - היה אצל רופא סיני

ב 18%        - היה אצל מגדת עתידות

ב 2%          - היה אצל הומיאופת

העיוות הנ"ל קורה מסיבה פופוליסטית, חלקה באשמת הפציאנט, אבל רובה באשמת המטפל – "הומיאופת" הוא שם קליט ולפציאנט זה גורם רגיעה שהוא ביקר אצל מטפל ששיטותיו מוכרות.

אז בואו ואעיר עיניכם בנושא ההומיאופתיה כך שאחרי הרצאה זו לא יעבדו עליכם יותר !!

הומיאו-פתיה – שתי מילים בלטינית שפירושן הומיאו=דומה, פתיה=ריפוי, כלומר

הומיאופתיה = ריפוי באמצעות הדומה

את ענף הרפואה המופלא הזה המציא לפני כ-200 שנה רופא גרמני בשם הנמן ששם לב לתופעה מאד מעניינת – למשל, אם סירפד גורם לשלפוחיות לבנות על העור, אם ישנה מחלה שנראית כמו עקיצה של סירפד, היא ניתנת לריפוי ע"י תמיסה בעלת ריכוז אפסי של סירפד ; באותו האופן, חינין גורם, בכמויות גדולות למחילה דמוית מלריה, וחינין מדולל מרפא או מונע מלריה.

הנמן ניסה כ-2000 חומרים, בשיטה מדעית מובהקת שרק גרמנים יודעים להפעיל (קבוצות גדולות של מתנדבים אנושיים בריאים שחולקו לקבוצות מבחן וקבוצות ביקורת).

הנמן רשם באופן קפדני את התופעות שהתגלו בקבוצת המבחן לכל אחד מ-2000 החומרים – החומר נקרא MATERIA MEDICA והוא ספר היסוד של ההומיאופתיה – כל התופעות החריגות שהתגלו בקבוצת המבחן ולא בקבוצת הביקורת שקיבלה פלצבו, הם בעצם התופעות שאותו החומר עצמו, מדולל, יודע לפתור.

תהליך התשאול של ההומיאופת כולל שאלות מפורטות על התנהלותו של החולה – תהליך מציאת התרופה נקרא PROOVING והוא הצלבה אופטימלית של תרופות לתופעות המופיעות בתשאול ;

יש לומר שבסוף תהליך ה PROOVING מופיעות לפעמים יותר מתרופה הומיאופתית אחת, ואז הרופא מנסה אותם אחד אחרי השני.

תרופות הומיאופתיות

אני לא יכול להתאפק מלמסור לכן את האינפורמציה המרעישה הבאה – בתרופה הומיאופתית כלשהיא אין שום חומר בממיס - מים או כוהל – גם אם תבדקו בזכוכית מגדלת של שען חירש לא תמצאו זכר לחומר ששימש להכנת התרופה. איך זה יתכן ? מדענים שוברים על כך את הראש מזה שנם רבות והרמז היחידי בא דווקא מהתלמוד שלנו שם מוזכרים "מים זוכרים"

התרופות ההומיאופתיה הקלאסית הן שתיים :

 1. כדורים לבנים קטנים בגודל ראש סיכה, עשויים מסוכר ונקראים גלובולי – בד"כ לוקים מהם כ-2,3 לפני האוכל, מתחת ללשון.
 2. תמיסה שקופה בטעם אלכוהול – בגלל המינון האפסי של תמיסת המקור, טעם כל התמיסות ההומיאופתיות זהה.

הומיאופתיה מודרנית מול הומיאופתיה קלאסית – ההומיאופתיה הקלאסית קובעת שהתרופה ההומיאופתית הינה SIMPLEX , כלומר, חומר אחד במינון מינימלי שקטן ממספר אבוגדרו (הסבר למי שמעוניין – אחרי ההרצאה) , בהומיאופתיה מודרנית יש ערבוב של מספר חומרים במספר מינונים, דבר שהוא לא נכון היות ולא נעשו ניסיונות מדעיים עם תרופות מעורבות.

פרחי באך - ד"ר אדוארד באך (1886-1936) גילה את תכונות הפרחים אשר מביאים הקלה במצבים של חרדה, צער עמוק או רגזנות. מחקריו הרפואיים הובילו אותו להבנה שחלק כביר מריפוי המחלה מקורו במצב המנטלי והרגשי יותר מאשר בגוף עצמו. הוא מצא ושייך צמחים המביאים תקווה למוזנחים , כוח למותשים ונחמה לאלה ששרויים במתח מתמיד.3

הכשרתו של ד"ר באך הייתה בהומיאופתיה, ו 38 התמציות שהוא יצר לטיפול במצבים נפשיים מזכירים במעט הומיאופתיה, על אף שלא עובדים בשיטת "דומה בדומה מרפא" ושיטת הדילול של התמציות פשוטה בהרבה מההומיאופתית – כלומר אפשר לראות בשיטת טיפול זו רפואה עממית ופשוטה יותר.

שיטות האבחון של פרחי באך :

 1. תשאול
 2. תחושות – העברת יד בעיניים עצומות מיל תיבת התמציות וקליטת איתות אנרגתי.
 3. המטוטלת – הפציאנט מעביר מטוטלת מעל תיבת התמציות – התמצית המחולל תנועה היא זו המתאימה.

דוגמאות לתמציות ותפקודיהן :

תמצית מס' 1 - אגרימוי(אבגר)  - לאנשי "הכל בסדר אצלי" כשבעצם כלום לא בסדר

תמצית מס' 5 -  סרטו (קורנית)            - לאלה שמטילים ספק בעצמם וצריכים חיזוק מהסביבה

תמצית מס' 8 – צ'קורי(עולש)   - למרחמים על עצמם ותובעים את תשומת לב הסביבה

רסקיו רמדי - תערובת של 5 תמציות לטיפול במצבי לחץ, טראומה גופנית ונפשית, התרגשות וכו' – ההומיאופתיה מציעה תרופה עדיפה שנקראת ARNICA MONTANA

נטורופתתיה - זהו שם כללי לכל סוגי הריפוי הטבעי המערבי שאיננו הומיאופתיה, אוסתיאופתיה וכירופרקטיקה – בד"כ מדובר בריפוי באמצעות תזונה, מיצויי צמחים סוגי תה, ויטמינים ומינרלים מהטבע – פירוש המילה הוא :

נטורופתיה = ריפוי באמצעות הטבע

כפי שאמרתי, זהו ביטוי גג להרבה סוגי מטפלים, וכמו ריבוי סוגי הטיפול כך גם ריבוי שיטות הדיאגנוזה – מהמפורסמים : אירידיאולוגיה (אבחון באמצעות גלגל העין – מי שהכיר את פכטהולד) אבחון באמצעות הציפורניים (זכרו את צבי ציפורניים) אבחון באמצעות שערות קטנות מהעורף וכו'.

שיטות האבחון הנפוצות :

-         תשאול נטורופתי

-         אירידיאולוגיה – אבחון בגלגל העין

-         ציפורניים – עובי, רוחב, טקסטורה, חוזק, כתמים, צבע וכו'

-         שער שנלקח מהעורף לבדיקת חוסרים במינרלים וויטמינים

הטיפולים המוצעים ע"י נטורופתים :

-         שינוי תזונה

-         נטילת ויטמינים ומינרלים

-         שימוש בצמחי מרפא מערביים בצורת סוגי תה, תמציות, משרה, אמבטיות, קומפרסים וכו'

-         סוגי אמבטיות – חמות, קרות, עם צמחים, עם מינרלים, עם בוץ, עם גופרית

-         התזת מים (שיטה גרמנית) בלחץ ובסיבובים אל אברים פגועיים.

אוסתיאופתיה וכירופרקטיקה - שתי שיטות ריפוי אלה קרובים מאד אחד לשני בכמה מובנים :

-         שני התחומים שייכים לרפואה הרגילה ולא המשלימה

-         העוסקים בהם הם רופאים מוסמכים ע"י בתי ספר לרפואה

-         בשני הסוגים האבחון הוא ע"י תשאול ומישוש

-         שתי השיטות הם הוליסטיות – רואות את כל הגוף ולא רק את החלק הבעייתי

-         שתי השיטות מבוססות על מניפולציות (כירו=יד, פרקטיקה=טיפול)

בארץ, יש המשייכים את שני התחומים בטעות לרפואה המשלימה – על הפונים לסוג רפואה זה חייבים להתעקש לראות את התעודה הרפואית של המטפל כי מניפולציות בידי אדם לא מיומן יכולות לגרום נזק בלתי הפיך.

 


עוצב ע"י כתום,  נבנה ע"י Netmission